Také patříte k lidem, kteří chtějí za každou cenu bydlet ve vlastní nemovitosti, a nemají zájem o nájemní vztahy? Takových lidí je u nás většina, mnozí z nás si uvědomují, jak komplikované jsou nejen samotné pronájmy, ale zejména mezilidské vztahy a vazby. Říká se tomu „lidský faktor“, který je v řadě případů nevyzpytatelný, a může vás příjemně nebo naopak nemile překvapit či dokonce zaskočit. Kupříkladu pronájem bytu, na který si zvyknete, vybudujete si v něm různé sociální vazby na vaše přátele, na lokalitu a prostředí a po deseti letech nájmu se majitel bytu rozhodne byt prodat, případně původní vlastník zemře, byt zdědí jeho syn a ten bude chtít v bytě bydlet. Obdržíte výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou.
Takovéto vytržení z životních zvyklostí, které není pozvolné, ale takřka okamžité, přináší lidem značný stres, navíc se vám nemusí podařit sehnat jiný nájem v téže lokalitě za rozumnou cenu a postěhujete se do jiného města. Musíte kvůli tomu změnit i zaměstnání, takže šok bude o to větší. Nezapomeňte, že stres je novodobý zabiják, a že může stát za civilizačními chorobami včetně infarktu myokardu.
Bydlet v pronájmu je zkrátka stresující, protože o tom, zda tu budete žít nebo ne, nerozhodujete vy ze své svobodné vůle. Toto je také jeden z důvodů, proč je dnes mezi lidmi v naší zemi větší zájem o zajištění vlastní střechy nad hlavou. Pocit, že jste ve svém, a že vás odtud nikdy nikdo nebude vyhazovat, je k nezaplacení. Lidé si raději vezmou nebankovní hypotéku na koupi, výstavbu či rekonstrukci domu nebo bytu, jen aby nemuseli platit nájem. Ostatně výše nájemného se leckdy shoduje s výší hypotečních splátek, takže se tím výhoda pronájmu naprosto stírá. Dávno pryč je doba, kdy jste v bytě (za socialismu) platili dvě stovky za měsíční nájemné, přičemž průměrná mzda se pohybovala kolem třech tisíc korun.