Koberce jsou velmi oblíbenou plochou pro různé činnosti. Rozhodně neslouží výhradně pro chůzi, mnoho lidí je využívá jako pracovní stůl, kdy si tu rozloží různé dokumenty a další materiály, a protože se obvykle jedná o poměrně velkou plochu, je právě na koberci větší přehled. Koberec jako pracoviště využívají i děti, které si tu píšou školní úlohy, anebo provádí nějakou výtvarnou činnost. Vystřihují si tu papírové modely, malují a modelují s plastelínou.
Koberec je perfektní prostředí i pro různé hry. Jak už jsme naznačili, děti si tu hrají s pastelkami, ale také skládají puzzle, montují různé stavebnice a s dětmi se tu také báječně hrají karty nebo „Člověče nezlob se“ vzhledem k velkému prostoru pro hrací plány.
Koberec je skvělý i v letním období pro relaxaci, při zemi je totiž vždy chladněji a teplý vzduch se drží spíše u stropu, takže na podlaze se vám bude lépe odpočívat, např. vsedě nebo vleže se sklenkou pomerančového džusu nebo s jahodovým koktejlem. Má to však jednu podmínku. Koberec musí být čistý.
Chodidla do koberce vtisknou svou stopu
Kdo doma chodí po koberci v pantoflích, je v jisté výhodě vůči tomu, kde se po podlaze pohybuje naboso nebo v ponožkách či silonových punčochách. Podrážky domácí obuvi totiž bývají obvykle čisté a v kontaktu s kobercovými vlákny nevyvolávají žádné změny. To samé však nelze říci o bosých chodidlech, ani o ponožkách a punčochách.
Slaný pot na chodidlech, který je zdrojem potravy pro bakterie, je při chůzi v kontaktu s povrchem koberce. Je to podobné, jako kdybyste si svá nemytá chodidla pouze do sucha utírali do jednoho ručníku po dobu několika měsíců, a za tu dobu by vám ručník připomínal týden intenzivně nošené ponožky. Kdybyste koberce nepodrobili občasnému strojnímu čištění koberců, dopadlo by to zhruba stejně, jako s tím ručníkem.